Jaki styl do nauki pływania?

Pływanie jest jedną z najzdrowszych i najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej, która poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie i kształtuje sylwetkę. Jeśli chcesz nauczyć się pływać lub doskonalić swoje umiejętności, warto poznać podstawowe style pływackie i wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. W tym artykule przedstawimy Ci pięć najpopularniejszych stylów pływania dla początkujących i podpowiemy, jak je prawidłowo wykonywać.

1. Styl klasyczny (żabka) – to najczęściej stosowany styl przez amatorów pływania, ponieważ jest łatwy w nauce i nie wymaga dużej siły ani wytrzymałości. Polega on na symetrycznej pracy rąk i nóg oraz na wynurzaniu i zanurzaniu głowy pod wodą w rytm oddechu. Styl ten dobrze rozwija mięśnie klatki piersiowej, ramion i nóg, a także pomaga w leczeniu skoliozy i innych wad postawy. Aby poprawnie pływać żabką, należy pamiętać o kilku zasadach:
  • Ręce powinny być złączone przed klatką piersiową i rozchodzić się na boki w kształcie litery V.
  • Nogi powinny być zgięte w kolanach i rozchodzić się na boki w kształcie litery Y.
  • Głowa powinna być zanurzona pod wodą podczas ruchu rąk i wynurzać się do oddychania podczas ruchu nóg.
  • Oddech powinien być spokojny i regularny, najlepiej co drugi lub co trzeci ruch.
  1. Styl grzbietowy – to jeden z najłatwiejszych stylów pływania, ponieważ nie wymaga zanurzania głowy ani koordynacji oddechu z ruchami ciała. Polega on na leżeniu na grzbiecie i naprzemiennym machaniu rękami i nogami. Styl ten odciąża kręgosłup i wzmacnia mięśnie pleców, brzucha i pośladków, a także poprawia elastyczność stawów barkowych i biodrowych. Aby poprawnie pływać na grzbiecie, należy pamiętać o kilku zasadach:
  • Głowa powinna być ułożona w przedłużeniu kręgosłupa, a spojrzenie skierowane w górę.
  • Ręce powinny być wyprostowane i poruszać się obok uszu, a palce dłoni skierowane do siebie.
  • Nogi powinny być lekko zgięte w kolanach i poruszać się góra-dół, a stopy odwrócone na zewnątrz.
  • Ciało powinno być płaskie i stabilne, a biodra nieco uniesione ponad poziom wody.
  1. Styl kraul – to najszybszy i najbardziej efektywny styl pływania, który angażuje do pracy całe ciało i poprawia kondycję oraz wydolność organizmu. Polega on na naprzemiennym zamachu rąk nad wodą i kopnięciu nóg pod wodą oraz na częściowym zanurzaniu głowy do oddychania po jednej stronie ciała. Styl ten wymaga dużej precyzji technicznej i koordynacji ruchowej, dlatego jest polecany dla zaawansowanych pływaków lub pod okiem instruktora. Aby poprawnie pływać kraulem, należy pamiętać o kilku zasadach:
  • Ręce powinny być wyprostowane i wchodzić do wody pod kątem około 45 stopni, a następnie ciągnąć wodę ku tyłowi.
  • Nogi powinny być proste i poruszać się góra-dół z niewielkim zgięciem stóp.
  • Głowa powinna być lekko pochylona do przodu i zanurzać się pod wodą tylko na tyle, aby wystawało jedno ucho.
  • Oddech powinien być krótki i szybki, najlepiej co trzy lub co pięć zamachów ręki.
  1. Styl motylkowy (delfin) – to jeden z najtrudniejszych stylów pływania, który wymaga dużej siły mięśniowej i doskonałej techniki. Polega on na jednoczesnym zamachu obu rąk nad wodą i falistym ruchu ciała oraz na wynurzaniu głowy do oddychania co drugi lub co czwarty zamach. Styl ten bardzo intensywnie pracuje nad mięśniami pleców, ramion, brzucha i nóg oraz nad wydolnością płucną. Aby poprawnie pływać motylkiem, należy pamiętać o kilku zasadach:
  • Ręce powinny być wyprostowane i poruszać się po łuku nad głową, a następnie wsuwać się do wody przed klatką piersiową.
  • Nogi powinny być proste i poruszać się razem góra-dół jak ogon delfina, a stopy odwrócone na zewnątrz.
  • Głowa powinna być ułożona w linii ciała i wynurzać się do oddychania tylko na tyle, aby otworzyć usta.
  • Oddech powinien być głęboki i regularny, najlepiej co drugi lub co czwarty zamach ręki.
  1. Styl pieska – to najprostszy sposób poruszania się po wodzie dla osób początkujących lub nieumiejących pływać. Polega on na naprzemiennym machaniu rękami i nogami oraz na utrzymywaniu głowy nad wodą przez cały czas. Styl ten nie ma większego znaczenia sportowego ani zdrowotnego, ale może być użyteczny w sytuacjach awaryjnych lub jako element zabawy w basenie. Aby poprawnie pływać pieskiem, należy pamiętać o kilku zasadach:
  • Ręce powinny być lekko zgięte w łokciach i poruszać się góra-dół przed ciałem.
  • Nogi powinny być lekko zgięte w kolanach i poruszać się góra-dół pod ciałem.
  • Głowa powinna być uniesiona nad wodą tak, aby mieć widoczność do przodu.
  • Oddech powinien być swobodny i dostosowany do tempa ruchów.

Podsumowanie

Pływanie jest świetnym sposobem na poprawienie swojej formy fizycznej i zdrowia oraz na spędzenie czasu aktywnie i przyjemnie. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tym sportem lub doskonalić swoje umiejętności, warto poznać podstawowe style pływackie i wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj jednak o prawidłowej technice każdego ze stylów oraz o korzystaniu ze sprzętu odpowiedniego do Twojego poziomu zaawansowania. Zapraszamy do naszej szkoły pływania 4swim